Przygotowanie plików do druku

1. Formaty wyjściowe plików do drukuHard solwent a mild solwent

Przyjmujemy do druku następujące typy plików:

TIF - najlepszy, zalecany format pliku

Skala 1:1,

Przestrzeń kolorów CMYK,

Zalecana kompresja LZW.

JPG - bardzo dobry, zalecany format

Skala 1:1,

Przestrzeń kolorów CMYK,

Zalecana kompresja - Photoshop: 8, CorelDRAW: 80%.

CDR (CorelDRAW do wersji X5) - bardzo dobry i zalecany

Wszystkie czcionki zamienione na krzywe,

Pliki tylko jednostronicowe. Nie przyjmujemy plików wielostronicowych, w których na poszczególnych stronach będą różne prace do druku. W jednym pliku może znajdować się tylko jedna praca do druku. Wyjątek stanowi zamówienie folii z cięciem ploterowym. W przypadku takiego zlecenia można umieścić na jednej stronie treść do druku, a na drugiej krzywe do cięcia ploterem,

Skala 1:1,

Przestrzeń kolorów CMYK,

W przypadku takich plików nie zalecamy stosowania efektów artystycznych np. w postaci cieni i soczewek. Nie mają one dobrego odwzorowania podczas przetwarzania pliku do druku w przestrzeni kolorów CMYK, przez co kolory bardzo często zostają przekłamane, a krzywe zdeformowane (pojawiają się niechciane artefakty),

UWAGA: CorelDRAW daje możliwość blokowania obiektów lub warstw celem zabezpieczenia ich przed niepowołaną edycją lub skasowaniem. Niestety zablokowane obiekty nie są również drukowane. Prosimy o sprawdzenie, czy w przesyłanym pliku obiekty nie zostały zablokowane lub umieszczone na warstwach niedrukowalnych.

PSD (Photoshop do wersji CS3)

Skala 1:1,

Przestrzeń kolorów CMYK.

PDF - akceptujemy, jednak nie zalecamy

Wszystkie czcionki zamienione na krzywe (w programie generującym plik PDF),

Skala 1:1,

Przestrzeń kolorów CMYK,

Przyjmujemy tylko pliki jednostronicowe - każda praca do druku powinna być zamieszczona w osobnym pliku. Pliki wielostronicowe, w których na różnych stronach znajdują się poszczególne prace będą odrzucane,

UWAGA: Wbrew powszechnie panującej opinii, pliki PDF są najbardziej kłopotliwym formatem, ponieważ zadowalający efekt końcowy wydruku pozwala jedynie dobrze wygenerowany plik z programów graficznych z uwzględnieniem kilku wymagań: kolory CMYK, osadzony profil będzie ignorowany, osadzone czcionki będą ignorowane.

PROJEKTY WYSYŁAMY W SKALI 1:1

W przypadku bardzo dużych formatów dopuszczalne jest wysłanie pliku w innej skali, jednak należy to odnotować w uwagach przy zamówieniu. Prosimy nie zamieszczać w plikach paserów, nadlewek itp.

Projekt powinien znajdować się na jednej stronie - nie przyjmujemy plików wielostronicowych (jeśli zamawiający zamawia dwa bannery 200 x 100 cm, to każdy banner powinien być zapisany w osobnym pliku).

 

2. Przestrzeń kolorystyczna

Wszystkie prace do druku powinny być zapisane w przestrzeni CMYK. Inny model (RGB, CIE, Lab, grayscale) może odbiegać kolorystycznie od zamierzonego efektu końcowego.

 

3. Rozdzielczość i rozmiar plików

Rozdzielczość plików do druku jest uzależniona od wielu czynników i ma zasadniczy wpływ na jakość wydruku oraz wielkość plików, dlatego zalecamy dopasować ją do docelowej wielkości wydruku, podłoża na którym drukujemy i jego przeznaczenia. W odróżnieniu od offsetu, druk wielkoformatowy nie wymaga dużej rozdzielczości 300 dpi przy wydrukach większych niż format A4.

 

3.1 Siatki mesh i folie OWV (100-10 dpi)

Siatki mesh i folie OWV mają strukturę, która niweluje wszelkie niedoskonałości rozdzielczości (otwory), przez co pliki drukowane na tych podłożach bez względu na wielkość nie powinny przekraczać rozdzielczości 50 dpi, a w przypadku druku siatek mesh o wielkości kilkunastu metrów kwadratowych zalecamy dodatkowo zmniejszyć rozdzielczość do 10 dpi,

3.2 Banery (150-70 dpi)

Rozdzielczość maksymalna bannerów to 100 dpi. Wyjątek mogą stanowić bannery, które pełnią funkcję roll-upów (150 dpi), nietypowych zamówień (plansze do gier, mapy, reprodukcje obrazów itp.) – 150 dpi.

3.3 Papier blueback – 70 dpi,

3.4 Fototapeta – 100-150 dpi,

Dobór rozdzielczości pozostałych mediów, takich jak folie i papiery premium, jest uzależniony od ich przeznaczenia. Jeżeli zlecają Państwo druk na folii, którą będzie później wyklejana na tablice reklamowe o wielkości około 5 x 3 metry, 2 x 1 metr, 2 x 3 metry – zalecamy rozdzielczość maksymalną 70 dpi. Jeśli chcą Państwo wydrukować naklejki o wielkości papieru A4 lub mniejsze – tylko wtedy można zadeklarować 300 dpi. Jeśli natomiast będą Państwo zlecać druk plakatów o wielkości A3, A2, B3, B1 itp. – zalecamy 200 dpi.

UWAGA: Maksymalny rozmiar pliku, jaki może zostać przesłany za pośrednictwem portalu profesdruk.pl, wynosi 100MB. W przypadku większych plików zalecamy wysyłanie plików za pomocą serwisów WeTransfer, Dropbox lub Dysk Google

4. Wycinanie ploterowe folii po obrysie

Wszystkie prace, które mają być wycięte ploterem tnącym należy przygotować i przesłać w formacie CorelDraw do wersji X5. Przykładowy plik przygotowany do wycinania ploterowego mogą Państwo pobrać tutaj. Jeżeli druk jest do spadu należy dołożyć nadlewki minimum 2 mm z każdej strony.

Jeżeli usługa dotyczy druku i cięcia większej ilości takich samych naklejek, należy na arkuszu przygotować tylko jedną naklejkę ze spadami oraz określić jaką ilość chcą Państwo wydrukować i wyciąć. Prosimy nie układać naklejek na arkuszu - zajmiemy się tym samodzielnie.

Linie określające cięcie naklejek należy umieścić na drugiej stronie projektu. Zamawiając takie naklejki należy w odpowiedni sposób obliczyć potrzebną ilość folii, czyli metraż za który zapłacimy - do formatu netto należy dodać po 3 mm z każdej strony naklejki na potrzeby nadlewek oraz wymaganych minimalnych odległości pomiędzy liniami cięcia:

Przykład 1: 1000 naklejek o wielkości 50 x 50 mm.

Całkowite wymiary naklejki - 53 x 53 mm.

0,053 x 0,053 metra x 1000 sztuk = 2,81 metra kwadratowego.

Przykład 2: 5000 naklejek o wielkości 100 x 25 mm.

Całkowite wymiary naklejki - 103 x 28 mm.

0,103 x 0,028 metra x 5000 sztuk = 14,42 metra kwadratowego.

UWAGA: Pliki nie spełniające powyższych wymagań, pliki uszkodzone, pliki w innych formatach, pliki nie otwierające się, pliki odrzucone z innych powodów należy zastąpić plikami prawidłowymi. Aby ponownie przesłać plik do druku prosimy o kontakt z Biurem Obsługi. Reklamacje plików przygotowanych niezgodnie z naszymi wytycznymi nie będą uwzględniane.